Čo je to práca na doma?

Práca z domu...Komu by sa to nepáčilo? Vstávať kedy sa Vám zapáči, úradovať celý den z postele a v pyžame. Je to skutočne také jednoduché? A je domáca práca vhodná naozaj pre každého?

V skutočnosti nie je. Práca z domova má nepochybne aj svoje výhody, aj nevýhody. Koniec koncov, ako všetko na tomto svete. Čo musíte zohľadniť pred tým, ako sa rozhodnete pracovať z pohodlia svojho domova? V prvom rade je treba si uvedomiť čo vlastne práca u Vás doma predstavuje. Je to práca, keď ste niekde zamestnaný, ale vaše konkrétne pracovné miesto je u vás doma. Lebo to tak vyhovuje vášmu zamestnávateľovi, vám, firme, atď….Ale pozor. Takýto spôsob zamestnania nemá nič spoločné s prácou na doma, ktorú ponúkajú rôzne firmy – najskôr budete musieť zaplatiť nemalé peniaze a až potom sa dozviete, čo bude náplňou Vašej práce. Ak potom zistíte, že to vôbec nie je robota pre vás, už je neskoro…


"Home office" predstavuje veľkú flexibilitu a slobodu, ale skôr ako začnete vyskakovať od radosti, musím Vás upozorniť, že táto voľnosť ide ruka v ruke s tvrdou sebadisciplínou. Keď pracujete z domu, nikto nad Vami nestojí, neženie Vás do práce, nemáte žiadne pevné termíny a to Vás môže lákať k tomu, aby ste prácu stále odsúvali na neskôr. Ak sa nenaučíte byť disciplinovaný a nebudete si prikazovať, tak sa ďaleko s prácou na doma nedostanete.


Druhou nevýhodou je osamelosť. Jednoducho práca na doma je výhodná skôr pre samotárov, ktorí netrpia tým, že majú nedostatok sociálneho kontaktu počas pracovnej doby. Nemáte žiadny kolektív. Sú ľudia, ktorí by tak žiť nedokázali. Nevyhnutne sa potrebujú denne stretávať s inými, aj keby to bol zlý kolektív, ale nevedia byť sami. Potrebujú sa poradiť, sú spokojní, keď sa môžu s niekým podeliť o svoje nápady.


Ak ste presvedčení, že ani nevýhody práce z domu Vás nezastavia a hravo ich zvládnete, potom je tento typ zamestnania pre Vás ako stvorený.